nyhende

Vestland fylkeskommune vil satse på forsking på berekraftig havbruk. Illustrasjonsfoto: Paul Kleiven / NTB / NPK
Vestland fylkeskommune vil satse på forsking på berekraftig havbruk.

Vestland fylkeskommune vil satse på berekraftig havbruk

Vestland fylkeskommune har løyvd fem millionar kroner til forsking, kunnskapsdeling og samarbeid for å styrke arbeidet mot lakselus og betre vilkåra for laks og sjøaure.

Publisert Sist oppdatert

Bruken av midlane skal ha som målsetjing at Vestland kjem i grøn sone i trafikklyssystemet, og skal gjennomførast i samarbeid med forskingsmiljø og næringa, skriv Vestland fylkeskommune i ei pressemelding.

Løyvinga vart vedteken i hovudutvalet for næring 23. april i år og er no lyst ut. Midlane er delte i to tema med kvart sitt budsjett.

Inntil 2,8 millionar kroner vert lyste ut som støtte til FoU-prosjekt som kan styrke næringa sitt arbeid med å redusere lakselus i oppdrettsanlegg.

Inntil 2 millionar kroner vert lyste ut til FoU-prosjekt som kan avdekkje ulike årsaker til nedgang eller variasjon i lakse- og sjøaurebestandane.

Søknadsfrist for begge utlysingane er 1. september 2025.

Powered by Labrador CMS