nyhende
Ny prest innsatt i Valestrand og Førde sokn
Søndag 21. september ble Trude-Christina Halvorsen innsatt som ny sokneprest i Valestrand og Førde sokn og holdt samtidig sin aller første gudstjeneste i Valestrand kyrkje.
Halvorsen forteller at hun i forkant var spent på en positiv måte, men at hun kjente på en ro og trygghet da gudstjenesten kom i gang.
– Jeg synes det gikk veldig bra. Folk så ut til å være fornøyde med prekenen, og jeg fikk nynorsken til. Det var viktig, sier hun med et smil.
Hun ble også glad for oppmøtet denne dagen.
– Jeg ble fortalt at det var flere folk enn det pleier å være her til vanlig, så det er jo selvfølgelig også gøy, sier Halvorsen.
Hun trekker i tillegg fram at det var stas at både ordføreren, kirkevergen, prosten og soknerådslederen holdt taler for anledningen.
– Endelig besatt
Prost i Sunnhordland prosti, Arild Steinsland, beskriver gudstjenesten som en flott opplevelse med en hyggelig kirkekaffe til slutt. Han roser samtidig den nye soknepresten.
– Hun virker som en frisk person som byr på seg selv og liker å være sosial og prate med folk. Det kommer veldig godt med i denne jobben.
Ifølge Steinsland er Valestrand og Førde sokn heldige som får Halvorsen, og han tror hun vil bli en synlig og viktig skikkelse i bygda.
Han legger til at Sveio nå igjen har to fulltidsansatte prester, noe som ikke har vært tilfelle på flere år.
– Endelig er vi fullt besatt, og det lover godt for kirkene i Sveio kommune, sier prosten.