nyhende
– Vi avblæs ikkje sommaren heilt enno
Frå natt til onsdag er det venta eit lågtrykk over store delar av landet, men sommaren er ikkje over heilt enno, ifølgje meteorolog.
På Sør- og Austlandet er det venta temperaturar opp imot 25 grader måndag og tysdag. Utover onsdagen kjem det derimot eit lågtrykk som kan gi kraftige regnbyer onsdag og torsdag.
– Det er vanskeleg å seie nøyaktig kvar det treffer mest, men lågtrykket gir potensial for kraftige byer og styrtregn, seier vakthavande meteorolog Ingvild Villa til NTB.
Det betyr likevel ikkje slutten for sommarvêret.
– Det er litt tidleg å seie at sommarvêret går mot ein slutt. Sør-Noreg kan få fine sommardagar langt ut i august og starten av september, så vi avblæs ikkje sommaren heilt enno, seier Villa.
Kraftige byger på Vestlandet
Måndag og tysdag er prega av fint vêr på Vestlandet, men med fare for noko nedbør utover dagen måndag.
Natt til onsdag kjem også nedbøren her. Det er snakk om kraftige byer, på heile Vestlandet, og dessutan i Møre og Romsdal og Trøndelag.
– Natt til onsdag kjem det inn nedbør sør i Rogaland som vil breie seg nordover i Møre og Romsdal og i Trøndelag. Det ser ut som det blir ein liten pause seint fredag og laurdag formiddag, så ser det ut som det blir meir nedbør inn mot helga, seier Villa.
Varmt og tørt i nord
Nord-Noreg er vekas vêrvinnarar med mest sol og høge temperaturar. Det varme vêret har likevel ei bakside. Frå onsdag er det sendt ut oransje farevarsel for skog- og lyngbrannfare for heile Troms og store delar av Finnmark. Resten av Nord-Noreg er førebels på gult nivå.
– Det skal vere tørt dei neste dagane, så det skal ein del nedbør til før skogbrannfaren minkar, seier meteorologen.
Villa påpeikar at det er bålforbod i områda der farevarsla er sende ut, og ho ber folk til å følgje dei lokale oppmodingane, og dessutan vere forsiktige.