nyhende

Både kommunalsjef for oppvekst og kultur, Elisabeth Nygaard, og politikontakt Jostein Salemonsen mener trusselen kan ha sitt opphav i en såkalt «challenge» fra TikTok. Foto: Morten Vågset Møller
Både kommunalsjef for oppvekst og kultur, Elisabeth Nygaard, og politikontakt Jostein Salemonsen mener trusselen kan ha sitt opphav i en såkalt «challenge» fra TikTok.

Trussel-trend har kommet til Sveio skule

Skolen varslet politiet tirsdag 18. mars om at det var blitt skrevet «Skoleskyting, 20. mars» ved et av skolens toaletter.

Publisert Sist oppdatert

– Da vi ble gjort oppmerksom på dette, tok vi kontakt med politiet umiddelbart. Kommunen har sine beredskapsplaner som vi følger i en slik situasjon, sier Elisabeth Nygaard, kommunalsjef for oppvekst og kultur.

Politikontakt Jostein Salemonsen bekrefter at politiet fikk inn meldingen raskt etter at skolen oppdaget saken. Han forklarer at trusselen ikke ble ansett som reell, men at det er et fenomen politiet er kjent med.

– Dette er ikke noe vi ser på som en reell trussel. Det er en trend som forekommer mange steder i landet, og vi mistenker at det har sin opprinnelse fra TikTok, sier Salemonsen.

Informerte foreldre

Kommunalsjefen er også kjent med fenomenet. Hun forteller at dette stort sett finner sted på ungdoms- og videregåendetrinnene.

– Det at vi har ungdoms og barnetrinnene i én skole gjør dette ekstra utfordrende når vi skal vurdere om vi gjør noe aktivt der og da, eller om vi lar det gå, som blant annet Haugaland og Karmsund gjorde.

Kommunalsjef for oppvekst og kultur, Elisabeth Nygaard mener tilfelle ved Sveio skule var ekstra utfordrende med tanke på at det berørte også de minste skolebarna.

Kommunalsjefen forteller at kommunen valgte å være åpne om det som hadde skjedd tirsdag

– Vi tenkte at det ville skape mer utrygghet om kommunen ikke var åpen. Vi er et lite samfunn og slike ting kan spres raskt. Derfor sendte vi ut informasjon til foreldrene, sier Nygaard.

Anmeldt

Skolen har nå anmeldt forholdet, og politiet har startet etterforskning.

– Som regel pleier vi å finne ut hvem som står bak slike hendelser, men det tar ofte litt tid, sier Salemonsen.

Politiet besøkte også de ulike trinnene ved skolen for å dempe uro og informere elevene om situasjonen.

Kommunen vurderte i samråd med politiet at det ikke var nødvendig med ytterligere tiltak utover tilstedeværelse og dialog.

– Ekstra krevende

– Det er trist for elevene og spesielt de som fra før strever med å komme på skolen. For dem kan slike hendelser være ekstra krevende, sier Nygaard.

Nygaard forteller at det dagen etter var noe mer fravær, men er usikker på om det skyldtes hendelsen eller andre årsaker.

Powered by Labrador CMS