nyhende
Er plastposene på vei ut?
Ferske nasjonale tall fra Handelens Miljøfond viser at forbruket av plastposer har sunket. – Vi har sett en nedgang på rundt 25 prosent sammenlignet med januar 2024, sier Stig Runar Tveit, butikksjef ved Kiwi Sveio.
Sammenligner man tall fra januar 2024 og januar 2025, har forbruket gått ned med tre millioner poser.
Vestavind har snakket med de ulike dagligvarebutikkene i Sveio for å høre hvordan forbruket ligger an lokalt.
Kiwi
– Når det gjelder salget av plastposer, har vi sett en nedgang på rundt 25 prosent sammenlignet med januar 2024, sier butikksjef ved Kiwi Sveio, Stig Runar Tveit.
Butikksjefen forteller videre at det har vært en tilsvarende økning i salget av de miljøvennlige alternativene. Det mest populære alternativet hos Kiwi er ifølge butikksjefen det grønne handlenettet. Men også papirposene og gjenbruksposene har hatt en økning, forteller han.
Tveit utdyper at de også har gjort ytterligere tiltak for å få ned posebruken.
– For rundt et halvt år siden lanserte vi mindre gjenbrukbare poser, som er spesielt egnet for frukt og grønt. Vi har også en panteordning på de større gjenbruksposene, der kunden kan få en helt ny pose helt gratis hvis vedkommende leverer inn den gamle, ødelagte gjenbruksposen.
Legger til rette for miljøvennlige valg
På spørsmål om butikken selv har satt et mål for reduksjon av posebruken, svarer Tveit:
– Vi har ikke satt noe konkret mål, men vi prøver å legge til rette for at kundene kan ta egne valg. Det er ikke vår oppgave å bestemme for kunden, men vi ønsker å legge til rette for at de som ønsker å ta miljøvennlige valg, kan gjøre det hos oss.
Butikksjefen forteller at bevisstheten blant folk har økt med tanke på å ta miljøvennlige valg når det kommer til bæreposer, og han merker det spesielt blant de yngre generasjonene.
Avslutningsvis kommer Tveit med sin egen påstand om svingninger i forbruket av plastposer.
– Forbruket øker gjerne når det er dårligere vær ute, da pakker kundene inn varene ekstra godt.
Joker
Ved Joker Førde forteller butikksjef Solveig Fosse at de også har merket en nedgang i forbruket.
– Det gikk en god del ned da prisene steg i fjor vår, så har det økt litt igjen etter det, men vi er fortsatt på et lavere nivå enn før.
Joker har som de andre butikkene også miljøvennlige alternativer, og butikksjefen merker seg at flere kommer igjen med gjenbruksposer av forskjellige slag.
Joker sine tall viser også en nedgang i plastposebruken. I januar 2024 ble det solgt 1.120 poser, mens tallet for samme måned i år er på 1.012 poser, noe som utgjør en nedgang på rundt 10 prosent.
Coop Extra
I en e-post til Vestavind skriver butikksjef Rebekka Lye at de også merket en endring i forbruket da prisene steg i mai. Videre opplyser hun at frem til oktober 2024 har kun hver fjerde Coop-kunde kjøpt plastbæreposer, og at Coop-kundene har brukt nesten 40 millioner færre poser enn for to år siden.
Ifølge Lye har Coop siden prisøkningen på plastposer sensommeren 2023 sett en nedgang i salget av plastposer på 34 prosent, samtidig som salget av gjenbruksposen har økt med over 225 prosent.
– Tallene våre viser at prisendringen på plastposer har hatt en tydelig effekt, skriver Lye.
Tallene fra Coop Extra er basert på landsbasis, da det av ulike årsaker var vanskelig å finne lokale tall.