nyhende

– Sommerbobler og store smil: Ada-Emilie Nerland og Sophie Sæverhagen koste seg med såpebobler, SUP-brett og strandliv da Skattkammeret tok over Førdestranda. Foto: Morten Vågset Møller
– Sommerbobler og store smil: Ada-Emilie Nerland og Sophie Sæverhagen koste seg med såpebobler, SUP-brett og strandliv da Skattkammeret tok over Førdestranda.

Det boblet av liv på Førdestranda

Såpebobler i lufta, pølser på grillen og vannpistoler i alle retninger. Torsdag ble en våt og varm festdag da Kirkens Bymisjon, Førde Ungdomslag og UngSveio tok med seg Skattkammeret til Førdestranda. Rundt 50 barn og unge koste seg med SUP-brett, vannkrig, spill – og et par ufrivillige bad.

Publisert Sist oppdatert

Skattkammeret ble torsdag 26. juni flyttet til Førdestranda – og det tok ikke lang tid før lek og latter tok over hele badeplassen.

– Vi padla på SUP og skulle under brua, men så datt vi uti begge to, forteller Ada-Emilie Nerland (7) med et stort glis.

– Det var kaldt! skyter venninna Sophie Sæverhagen (7) inn. De to har også blåst såpebobler, spist pølser og deltatt på flere av ukas sommerarrangementer.

Ada-Emilie og Sofie koste seg med både SUP og såpebobler – og et uplanlagt bad i sjøen.

– Vi har vært med på alt. Kongeparken var kjekkast! sier jentene nesten i kor, forteller Ada-Emilie.

Mer enn bare moro

Skattkammeret er et lavterskel fritidstilbud drevet av Kirkens Bymisjon, og denne torsdagen ble det flyttet ut til strandkanten – til stor glede for både små og litt større barn.

– Vi har med oss SUP-brett, turnmatte, spill, litt utstyr til vannlek og grilling. Og så er det egentlig bare god stemning, sier Guro Røher fra Kirkens Bymisjon.

– Det er kamp om plassene hver sommer, så vi skjønner at dette betyr mye for folk. Det trenger ikke alltid være de store tingene som lager de fineste ferieminnene.

God stemning blant arrangørene fra Kirkens Bymisjon, UngSveio og Førde Ungdomslag. SUP-brettet var blant dagens mest populære aktiviteter.

Flemming Lothe (Ung Sveio), Bente Sørhus (Kirkens bymisjon), Linda Sæverhagen (Førde Ungdomslag) og Guro Eriksen Røher (Kirkens bymisjon) har alle bidratt til å gi barn og unge i Sveio en innholdsrik uke fylt med varierte aktiviteter.

Vannkrig og krabbefangst

For ungdommene Synnøve Westergaard (14) og Tuva Elise Haukås Eriksen (13) ble det en dag med både lek og vått tøy.

– Jeg har vært på masse vannkrig, sier Tuva Elise og smiler. – Kanskje jeg fikk mer vann på meg enn jeg spruta på andre!

Synnøve har brukt litt av dagen på krabbefiske.

– Jeg fikk tak i en litt stor krabbe, forteller hun fornøyd.

Begge har vært med på flere av aktivitetene i løpet av uka.

– Jeg har vært med på alt, sier Tuva Elise. – Kongeparken var det kjekkeste! Det var gøy å ta karuseller og bare være i lag.

– Det er veldig kjekt at de minste også får være med og finne på ting sammen, sier Synnøve.

Tuva Elise Haukås Eriksen (til venstre) og Synnøve Westergaard (til høyre) stilte seg opp for bilde – da så gutta sitt snitt til å åpne en ny runde i vannkrigen. De skyldige guttene kommer senere i saken.

For Leon Bråtveit Økland og Ahmed Mohammed, begge 12 år og klare for å fylle 13, handlet dagen om krabbefiske, vannkrig – og seier.

– Vi ble minst våte, så vi vant, sier Leon med et fornøyd smil.

Krabben de fikk tak i, fikk svømme videre, men vannkrigen tok de på fullt alvor.

– Hadde de voksne vært med, hadde vi slått dem lett, sier Ahmed.

– Hundre prosent! legger Leon til.

Guttene har også vært med på flere av aktivitetene tidligere i uka.

– Lasertag var det kjekkeste, sier Ahmed, mens Leon trekker frem både lasertag og turen til Kongeparken.

Ahmed Mohammed (t.v.) og Leon Bråtveit Økland (t.h.) gikk seirende ut av vannkrigen på Førdestranda. – Vi ble minst våte, så vi vant! sa guttene, som ikke lot krigen ligge da jentene ble avbildet.

– Voksne må leke mer

Både de yngste og eldste barna er enige om én ting: De voksne må også bruke sommeren til lek og moro.

– De må bade mer og leke mer! sier Ada-Emilie Nerland bestemt.

– Vi kan dytte dem i sjøen, foreslår Sophie Sæverhaen med et lurt smil.

De eldre jentene er i det litt mer diplomatiske hjørnet.

– De voksne er med og er engasjerte, men det er alltid kjekt når de blir med å leke, sier Tuva.

Sommerminner i Sveio

Uka med «Drømmesommer 25» har bydd også bydd på alt fra trampolinepark og lasertag til Kongeparken og aktivitetsdag på Sambrukshuset.

– Mandag var vi rundt 40, tirsdag delte vi oss opp og var 20 på hver aktivitet, og både i går og i dag er vi rundt 50, forteller Guro Røher.

Flere av barna skal videre til Norway Cup i sommer, og gleder seg til både mye fotball og treffe nye venner. Andre ser frem til ferie med besteforeldre eller tur til Sverige. Men én ting er klart: Feriefølelsen i Sveio har allerede begynt – og den ble ekstra god med litt sjøsprut, sand og SUP-brett.

Powered by Labrador CMS