meiningar

hand hånd hender eldre pensjonist pleie
Eldrepolitikk handlar om å legge til rette for gode liv og etter ein har vorte pensjonist. I sentrum står den eldre sjølv, dei pårørande og kommunen, skriv kandidatane frå Sveio Sp.

Våkn opp, barna våre!

Vi vet at eldrebølgen blir større etter hvert, fordi levetiden for de fleste er blitt lengre enn før. Dette har gjort at mange kommuner ikke har klart å bygge ut sykehjemmene i takt med den økende, aldrende befolkningen. Vi gamle har forskjellige ønsker. Noen vil helst bo hjemme, noen vil til et sykehjem hvor de kan ha sosial kontakt med andre som bor der. Hvis vi tar Sveio kommune som et eksempel, var det allerede for lite sykehjemsplasser her i 2014.

For tiden er det mange som ønsker å flytte dit, men kommunen har ingen mulighet til å ta dem inn. Sånt kan vi ikke ha det. Det sliter på de pårørende at de ikke har tid og krefter til å ta seg ordentlig av sine kjære. Og det sliter på de gamle å se hvor fortvilte deres pårørende er når søknaden til kommunen blir avslått nok en gang.

Den norske stat har underregulert pensjonistenes pensjon i mange år. På sykehjemmene betaler vi med pensjonen vår. Det betyr at sykehjemmene har fått inn mindre midler til å drive institusjonene fra beboerne enn før. Mat, lønnsutgifter og annet har steget. Det blir dyrere for kommunene å drive pleieheimene.

Det er valg i år. Politikerne fra de forskjellige partier har i mange år kommet med mange fagre løfter om alt de skal gjøre for at våre gamle skal ha det godt. Har de holdt løftene sine? Jeg hører om folk som har kjørt sin gamle far til sykehjemmet, satt ham av på trappa og kjørt fra ham.

Min far trodde han var ung. Han var 86 år. Han truet moren min til han fikk gå ut; han ville lete etter sin kone og de to små jentene sine. Politiet fant ham igjen om og om igjen. Når de kom tilbake med ham, satte de seg ned i stua til han hadde roet seg. De ble så kjente der, at de til slutt visste navnene på alle som var på familiebildene som hang på veggene.

Syke og demente kan ikke bo alene hjemme. Det er ikke nok om det kommer en dame/mann fra sykepleien og hjelper med frokost og mat. Det må ansettes flere sykepleiere. De som arbeider der må være så mange, at de som trenger hjelp kan få det uten å ligge i ventekø. Yrket må få høyere status, som best gis ved å høyne lønningene.

Våkn opp folkens. Våkn opp, barna våre! Snart er det dere som går fortvilet rundt; er redde for hva som skjer med en av de gamle foreldrene deres. Dere må passe jobben deres, følge opp barn og barnebarn. Dere trenger hjelp.

Tenk dere godt om før dere gir stemmen deres i valget denne gangen!

Astrid Kallevik

Powered by Labrador CMS